חתונה אזרחית, למי זה מתאים?

חתונה אזרחית – למי זה מתאים?

במדינה בה חופה וקידושין הם חלק בלתי נפרד מטקס החתונה ישנם לא מעט זוגות שמוצאים את עצמם ללא מענה ברצונם לבוא בברית הנישואים. זוגות מעורבים, זוגות חד מיניים, חיבורים נוגדי הלכה כגון כהן וגרושה וסתם ברי דעת המבקשים לבחור בעצמם טקס נישואים שיידבר אליהם ולא להיאלץ להתחייב בטקס מסורתי שאינו לרוחם.

אין לזלזל במסורת ישראל וביהדות, המהווה פרק חשוב מהעבר, ההווה והעתיד של כל יהודי. אלא שזכות הבחירה חובה שתישמר בעבור מי שבוחר בכך, ולשם כך נולדה האפשרות לחתונה אזרחית. טקס נישואים בכל דרך שתבחרו הוא זכות חוקית השמורה לכל אחד ואחת, ולא מעט זוגות חד-מיניים או פסולי חיתון אחרים על פי הרבנות, שכרו אולם ושירותי קייטרינג מפנק וחגגו את אהבתם אל מול בני משפחה וחברים, בשילוב טקס לבחירתם. אלא שעל מנת לקבל הכרה כזוג נשוי מבחינת רשויות המדינה ישנו צורך נוסף אותו ניתן לממש בשני אמצעים:

  1. חתונה אזרחית בחו”ל- מדינת ישראל תכיר בכל זוג שהתחתן מחוץ לגבולות המדינה וברשותו תעודת נישואים מאותה מדינה. בשל הקרבה והעלות הסבירה רבים מצאו את האי קפריסין כמתאים למטרה זו וטסים למספר שעות על מנת לבוא בברית הנישואים במדינה שאינה שופטת את הזוגיות השונה שלהם.
  2. תעודת זוגיות- מעבר לטקס המשמח זוגיות היא עניין שיש צורך להוכיח במידה ולא נישאתם כדת משה בישראל. משום כך קמו ארגון “משפחה חדשה” המכיר בטקסי נישואים אלטרנטיביים ובסמכותו הבלעדית הענקת תעודת זוגיות כחוק. תעודה זו היא תעודה המכירה בקשר הזוגי והופכת את מעמדם של בני הזוג למעמד של ידועים בציבור. מעמד זה מוכר לצרכי מיסוי, משכנתאות והתנהלות בירוקרטית אחרת אל מול רשויות המדינה.

כמעט בכל ווריאציה של נישואים אזרחיים נדרש הסכם ממון שימסד את ההקשרים הטכניים בקשר בין בני הזוג. חשוב לציין שהסכם מסוג זה הנערך אצל עורך דין וזוכה לתוקף נוטריון אינו נחלתם הבלעדית של הנישאים בחתונה אזרחית וגם לא מעט זוגות הנישאים כדת וכדין בוחרים לגבות את זכויותיהם באמצעות הסכם שכזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים